Atak na posterunek (2005)
Jean-François Richet
Ethan Hawke
Laurence Fishburne

Rio Bravo

Moda na remaki nie omija nawet filmów kultowych. Nowej wersji doczekał się zatem również zrealizowany w 1976 roku za śmieszną sumę 100 tysięcy dolarów <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=3949"
Moda na remaki nie omija nawet filmów kultowych. Nowej wersji doczekał się zatem również zrealizowany w 1976 roku za śmieszną sumę 100 tysięcy dolarów "Atak na posterunek 13" Johna Carpentera - obraz, który przyszłemu autorowi "Ucieczki z Nowego Jorku" przyniósł popularność i uznanie krytyków. Bohaterem "Ataku na posterunek" jest Jake Roenick, policjant, który po tragicznych przejściach zrezygnował z kariery tajniaka na rzecz spokojnej pracy za biurkiem zapomnianego komisariatu. Jego spokojna egzystencja kończy się wraz z pojawieniem się w budynku Mariona Bishopa - groźnego i wyjątkowo brutalnego przestępcy oskarżonego o zamordowanie policjanta. Bishop ma spędzić w areszcie Roenicka dwa dni dzielące go od pierwszej rozprawy. Jednakże są ludzie, którym bardzo zależy na tym, żeby przestępca nigdy nie dotarł przed oblicze sądu. Zrobią oni wszystko, żeby ani Bishop ani towarzyszący mu ludzie nie dożyli świtu. Mimo mojego sceptycznego nastawienia do tej produkcji "Atak na posterunek" mile mnie rozczarował. Film młodego francuskiego reżysera Jean-François Richeta okazał się sprawnie zrealizowanym, choć nie odkrywczym kinem sensacyjnym kategorii B zapewniającym ponad 100 minut godziwej rozrywki. Duża w tym zasługa nie tylko sprawnie zainscenizowanych sekwencji akcji, ale również aktorów. Mimo stosunkowo niewielkiego budżetu, jak na taka produkcję (zaledwie 30 milionów dolarów) Richetowi udało się zebrać na planie wyjątkowo interesującą obsadę. W rolach głównych w filmie wystąpili Ethan Hawke i Laurence Fishburne, a partnerują im Maria Bello, John Leguizamo i Drea de Matteo. Jeśli nie widzieliście "Ataku na posterunek" na dużym ekranie, a lubicie czysto rozrywkowe, sensacyjne kino, ta produkcja nie powinna Was rozczarować. Film obejrzeć możemy z dźwiękiem w formatach DTS i DD 5.1 (oryginalna ścieżka + polski lektor) oraz polskimi napisami. Polskim tłumaczeniem opatrzono również wszystkie dodatki specjalne. Najobszerniejszym z nich jest komentarz twórców, w którym o filmie opowiadają: producent, reżyser i scenarzysta. Sam komentarz, niestety, nie należy do zbyt porywających. Filmowcy dokładnie opisują proces powstawania obrazu, ale robią to w niezbyt ciekawy sposób . Oprócz komentarza na krążku znajdziemy kilka krótkich materiałów filmowych poświęconych broni pokazywanej w filmie ("Uzbrojeni i niebezpieczni"), scenografii ("Za murami posterunku"), pracy kaskaderów ("Plan ataku") oraz współpracy reżysera, scenarzysty i producenta na planie ("Napastnicy"). Listę dodatków zamyka materiał promocyjny "Na gorąco - Atak na posterunek, jak powstawał film" oraz 5 scen usuniętych z opcjonalnym komentarzem reżysera.